Český fotbal přichází s důležitou změnou. Na amatérské úrovni totiž končí pojem hostování. Od příští sezony už budou moci hráči bez profesionální smlouvy pouze přestupovat, celoplošně se ruší také střídavé starty a projekt farem. „Jedná se o část novelizací, které už měly platit v této sezoně. Výkonný výbor FAČR je však s ohledem na čas na jejich dostatečnou přípravu o rok odložil,“ vysvětluje člen výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslav Vrzáček. Jak upozornil, vše je v souladu s požadavky Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), která změny po FAČRu požaduje. „Není to tak, že bychom si vymysleli nějaká nová pravidla. V jiných zemích už pojem hostování dávno neexistuje, a jelikož je Česká republika členem FIFA, musí akceptovat její stanovy a požadavky. V opačném případě bychom byli vystaveni sankcím,“ řekl Vrzáček. FIFA vyjadřuje názor, že jediným důvodem bránícím hráči v přestupu do nového klubu je smluvní vztah mezi ním a mateřským klubem. Hostování amatérského hráče podle ní „není možné, jelikož klub, který hráče zapůjčuje, musí mít v okamžiku, kdy hráč odchází na základě zapůjčení, platnou pracovní smlouvu, což amatérský hráč z povahy věci nemá“. Absenci hostování bude alespoň částečně kompenzovat takzvaný „volný pohyb hráčů“. Do jedenácti let zdarma!
„Fotbalistům bez profesionální smlouvy bude umožněn přestup bez souhlasu mateřského klubu, ovšem pouze v období od 1. do 20. června. Termín je záměrně stanoven tak, aby předcházel losovacím aktivům,“ přiblížil novinku ve zkratce ředitel Legislativně právního oddělení FAČR Jan Pauly. Za hráče ve věku od 12 do 33 let se v tomto případě bude platit tabulkové odstupné. Po dovršení věku 34 let pak může fotbalista v rámci volného pohybu a ve zmiňovaném období přestupovat dokonce zdarma. „Pro úplnost je vhodné dodat, že hráči ve věku od 6 do 11 let přestupují zdarma vždy, a to v rámci standardního letního nebo zimního přestupního období,“ podotkl Pauly.
Přestup v rámci „volného pohybu hráčů“ prý nebude moci zhatit ani nezaplacení odstupného mateřskému klubu. „Neuhrazení odstupného nebude důvodem toho, aby hráč nepřestoupil. Nicméně kupující klub se v tomto případě dopustí disciplinárního přečinu, samotného hráče to však v činnosti nepoznamená,“ vysvětlil Pauly.
Hráči a kluby v Česku mohou zmiňovaný volný pohyb poprvé využít 1. června 2016.
Nesouhlas mateřského klubu se dal v minulosti obejít takzvaným opakovaným přestupem, kdy hráč dvakrát během půl roku podepíše přestupní lístky a může odejít za tabulkovou cenu. Zdarma pak mohl přestoupit, pokud nenastoupil do soutěžního zápasu po dobu dvanácti měsíců. Zaniknou také pojmy střídavý start a farma. Tyto projekty umožňovaly spolupráci dvou klubů z různých soutěží, které si během sezony mohly mezi sebou půjčovat hráče.
Z požadavků FIFA:
• jasná definice profesionálního (ligový, standardní) a amatérského hráče
• jasná definice smlouvy profesionálního hráče (ligová, standardní) a podmínek v ní stanovených
• u hráče bez smlouvy zrušení hostování, střídavého startu a projektu farem a nahrazení takzvaným volným pohybem hráče, který v období od 1. do 20. června umožňuje přestup bez souhlasu mateřského klubu
• výpočet odstupného a preferování dohody klubů před tabulkovými cenami
• přestupy hráče bez smlouvy v rámci „volného pohybu“ po dovršení věku 34 let zdarma
• zavedení takzvané tréninkové kompenzace, tedy uhrazení finanční částky aktuálního oddílu hráče klubům, které se podílely na jeho výchově předtím, než podepsal první profesionální smlouvu
• zavedení tréninkové kompenzace na bázi dvou profesionálních klubů a při přestupu do zahraničí
• výpočet částky solidarity určené předchozím klubům hráče při mezinárodních přestupech